16 listopada 2015 20:02 | Aktualności

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W MICHORZEWIE

11 listopada po uroczystej Mszy Świętej, w Kościele Parafialnym w Michorzewie uczniowie Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II pod przewodnictwem p. Danuty Żybura-Jarosz, uczcili 97 rocznicę odzyskania Niepodległości.

Młodzież, poprzez odpowiednie komentarze i wiersze,  przybliżyła tło historyczne wydarzeń, które doprowadziły do upadku naszego państwa. Następnie ukazali oni okres walk i zmagań w imię wolności. Niewątpliwym atutem był występ szkolnego chóru, który poprzez śpiew pieśni patriotycznych wprowadzał w atmosferę tamtych czasów. Uczestnicy okolicznościowego montażu słowno-muzycznego mogli usłyszeć między innymi „Pieśń konfederatów barskich”, „Krakowiaka Kościuszki”, „Warszawiankę”, „Rotę”, a także utwór „My, Pierwsza Brygada”. Oprócz tradycyjnych pieśni, zgromadzeni mogli usłyszeć współczesne utwory w wykonaniu szkolnego Zespołu muzycznego pod kierunkiem p. Bartosza Kucza. Zespół zaprezentował m.in. utwór „Biały krzyż” i „Pieśń kronika”, ta ostatnia zobrazowana została piękną prezentacją wykonaną przez szkolnego informatyka p. Sławomira Gąsiorowskiego.

Zarówno dla uczniów jak i dla wszystkich uczestników była to lekcja historii, która przypomniała czyny i wartości bez których nie byłoby Niepodległości. Obchody uświetnił swą obecnością p. Maciej Baraniecki,  syn zamordowanego w Katyniu kpt. Kazimierza Baranieckiego na cześć, którego dokładnie pięć lat temu przed Gimnazjum w Michorzewie posadzono „Dąb Katyński”.

Zdjęcia: